Szanowni Państwo, drodzy potencjalni klienci,

Nazywam się Krystian Przewłocki i swoją działalność gospodarczą w branży przeprowadzek rozpocząłem 15 lutego 1984 roku. Do dziś działam w branży i z wielką chęcią podzielę się z Państwem swoją wiedzą i doświadczeniem jak przygotować się do przeprowadzki. W kolejnych wpisach opiszę poprawny proces przygotowania do transportu różnych przedmiotów tak, by całość przebiegła komfortowo i bezpiecznie. Nim jednak przejdziemy do konkretnych przykładów chciałbym podzielić się z Państwem wyjątkową historią pewnego transportu.

Najstarszym moim klientem był Nosorożec Włochaty liczący sobie ponad 30 000 lat. Jest on zabytkiem klasy „0”, który przybył do Krakowa w 1937 roku ze wschodniej części Kresów Rzeczypospolitej. Nosorożec przeleżał 30 000 lat w solance, dlatego też w doskonałej jakości zachowały się zarówno kości, jak i pokryta sierścią skóra. W 1939 roku na początku września Nosorożec został schowany przez nieznanych z imienia i nazwiska czterech polskich patriotów. W 1939 był intensywnie poszukiwany przez bandy faszystowskie, które zwały się miłośnikami zabytków. Eksponat ten został schowany na strychu Polskiej Akademii Nauk w Krakowie przy ul. Sławkowskiej.

W latach 90. Dyrekcja PAN zwróciła się do mnie o przygotowanie go do transportu i przetransportowanie do nowopowstałej siedziby Muzeum Przyrodniczego przy ul. św. Sebastiana. Prace te wykonaliśmy pod nadzorem prof. Jakubika. Eksponat został perfekcyjnie przetransportowany z 4 piętra PAN przy ul. Sławkowskiej do Muzeum Przyrodniczego, który w bardzo dobrej formie znajduje się w klimatyzowanej oszklonej gablocie. Nadmienić należy, że całość skrzyni wraz z Nosorożcem ważyła ok. 1200kg.

Państwu natomiast chcę doradzić, jak przygotować własne mieszkanie do przeprowadzki. Kiedy staniecie Państwo przed takim dylematem, należy zastanowić się jakie skarby mogą znajdować się w domu czy mieszkaniu. Warto sprawdzić co kryją wnętrza strychu, piwnicy, komórki, pawlacza, tapczanu czy wersalki. Być może posiadają Państwo schowane stare obrazy, gobeliny, klasery, albumy z fotografiami, prace dyplomowe i inne wartościowe rzeczy. Należy zastanowić się nad zbiorami bibliotecznymi, garderobą, pościelą i futrami. Wszystkie te wyżej wymienione rzeczy z pewnością są dla Państwa wartościowe, stare pamiątki rodzinne nawet bezcenne.